مصباح بیست و هشتم

جستجو
(1)
(0)
مصباح بیست و هشتم
امام خمینی(قدس الله نفسه الزکیه)در این مصباح به کیفیت ارتباط اسمای حسنی با خلیفه هویت غیبیه می پردازند:
 

ربطی که بین اسمای حسنی با حجاب نورانی یا همان خلیفه هویت غیبیه وجود می باشد از نوع فقر وجودی است.

به بیان ساده تمام هویت و ویژگی هایی را که در اسمای حسنی می بینیم همگی مربوط به ظهور خلیفه هویت غیبیه وجود در مرتبه اسمای حسنی می باشد.پس اسمای حسنی با این نگاه از خود هیچ ندارند و هر چه که در آنها از کمالات مشاهده می شود مربوط به خلیفه هویت غیبیه می باشد که در صورت اسمای حسنی ظاهر شده است.


در نتیجه بنا به یک نگاه از مرتبه پایین تر به بالاتر ربط بین اسمای حسنی با خلیفه هویت غیبیه وجود بدین صورت است که اسمای حسنی در آن مرتبه مندک و مستهلک هستند و سراپا عین فقر به او می باشند.

اما اگر بر عکس نگاه قبلی از طرف دیگر قضیه یعنی از مرتبه بالاتر به پایین تر به این مطلب بنگریم ربط بین خلیفه هویت غیبیه و اسمای حسنی ربطی از نوع تجلی و ظهور خلیفه هویت غیبیه در صورت اسمای حسنای وجود می باشد‌.
 

قاعده ای را که امام راحل(رضوان الله علیه)در دو نگاه فوق آن را تبیین فرمودند، برای تمام مراتب وجودی به کار می آید و به هیچ وجه مخصوص خلیفه هویت غیبیه و اسمای حسنی نمی باشد؛بلکه در تمام مراتب هستی لایتناهی حق تعالی، مرتبه پایینی از خود هیچ ندارد و مندک در مرتبه بالایی است و مرتبه بالایی کمالات خود را در مرتبه پایینی به نمایش می گذارد و متجلی می کند و ظهور می دهد.
 

پس نتیجه می گیریم که مراتب بالاتر وجودی همه ظهورات مراتب پایین تر را با تمام جزئیاتش در خود دارند چرا که اگر آن جزئیات را در خود نداشتند نمی توانستند آن را در مرتبه پایین تر از خود متجلی کنند اما این جزئیات در آنها ظهوری ندارد.ما اگر ظهور آن جزئیات را مد نظر بگیریم و درباره آن صحبت کنیم آنوقت دیگر درباره مرتبه پایین تری از وجود سخن گفته ایم که از ظهورات مرتبه بالاتر و مندک در آن می باشد.
 

قاعده دیگری را هم امام روح الله خمینی(اعلی الله مقامه الشریف)در این مصباح بیان می کنند و در همین بحث مورد نظرشان از آن استفاده می کنند؛اما این قاعده هم مربوط به همه مراتب وجودی است.این قاعده علت و چرایی قاعده قبلی را بیان می کند و آن اینکه:

مرتبه بالایی به این علت خودش را در کثرات و شئونات مرتبه پایبن تر از خود منعکس می کند که اگر آنطور که در ذات خودش هست برای مرتبه پایین تر باقی بماند اصلا مرتبه پایینی در عالم ظاهر نمی شود.

به بیان ساده اگر همین قاعده را بخواهیم درباره بحث همین مصباح به کار بریم علت ظهور خلیفه هویت غیبیه وجود در صورت اسمای حسنی این است که اگر آنطور که در ذات خود می باشد باقی بماند اصلا مراتب پایین تر خلق نمی شود چرا که مثلا عالم اسماء و صفات وجود با هویت غیبیه وجود مستقیما ربطی پیدا نمی کند که فیض را از آن مرتبه دریافت کند و وقتی هم که قادر به دریافت فیض وجودی نباشند اصلا ظاهر نمی شوند؛پس حتما بایستی بین اسماء و صفات وجود با هویت غیبیه وجود یک واسطه و خلیفه باشد که با چهره ای که رو به اطلاق لایتناهی وجود دارد فیض را از هویت غیبیه دریافت کند و با چهره دیگر که رو به کثرات دارد بتواند فیض گرفته شده را به مرتبه اسماء و صفات برساند.
 

به بیان دیگر اگر این خلیفه هویت غیبیه نبود،هیچ گاه فیض وجودی به مراتب پایین تر چه عالم اسماء و صفات و چه عالم خلقت نمی رسید، چرا که همان طور که گفتیم بین کثرات(=چه کثرات اسمائی و صفاتی و چه کثرات ماهوی و خلقی) با هویت غیییه هیچ نسبت و سنخیتی برای برقراری ارتباط و دریافت فیض نمی باشد.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتیطراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتی