الرحمن الرحیم

الرحمن الرحیم

الرحمن الرحیم

الرحمن الرحیم اولین اسم هایی هستند که پس از اسم”الله”ظهور می کنند و بقیه اسمای حسنی به طفیلی آنها ظاهر می شوند. پس حتی اسمای غضبیه هم تحت رحمت خداوند هستند.

منتها باید توجه داشت که این دو تعین در مرتبه اسمای حسنی فرض شده اند.فرض دیگری که از الرحمن الرحیم می توان داشت این است که وجود خارجی رحمت او را در نظر بگیریم که بر تمام ماهیت ها کشیده شده است یعنی وقتی که دو اسم الرحمن الرحیم در عالم خارجی هم متجلی می شوند ولی در این مقام ما با آن فرض کاری نداریم، بلکه منظور از رحمت در بحث کنونی دو اسم الرحمن الرحیم در همان مقام اسم بودن آنها می باشد که هنوز در وجود خارجی برای مخلوقات ظهور نکرده اند.پس این دو اسم بعد از اسم” الله “اولین اسم هایی می باشند که تجلی وجود را دریافت می کنند ضمن اینکه هر دوی آنها تحت حیطه اسم” الله “و فانی در او می باشند چون از ظهورات او هستند.

قرآن کریم که کاملا مطابق با وجود خارجی نازل گشته است بر اساس همین قاعده وجودی در عبارت ” بسم الله الرحمن الرحیم ” بلافاصله پس از اسم ” الله ” به رحمان و رحیم اشاره می کند.

از همینجا سر این نکته روشن می شود که چرا در احادیث ما آمده است که:

سبقت رحمتی غضبی :رحمت من بر غضبم پیشی گرفته است.

چون اسم رحمان زودتر از اسم های قهریه و غضبیه تجلی وجود صمدی حق تعالی را دریافت کرده اند و بر اسمای غضبیه و جلالیه پیشی گرفته است و بر آنها هیمنه و اشراف دارد.به بیان دیگر اسمای جلالیه و قهریه و غضبیه تحت نظر دو اسم الرحمن الرحیم کار می کنند و فانی و مندک در آن دو می باشند.

پس در واقع، معنای حدیث ذکر شده این می شود که رحمت من پیشوا و جلودار غضب من است.یعنی تمام اسم های غضبیه زیر نظر رحمت خداوند کار می کنند و هدفشان این است که مخلوقات را به آن دو اسم الرحمن الرحیم برسانند.

اسم های خداوند از یک دید به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول اسم های جمالیه که تمام نعمت ها و لذت ها و آسایش ها و خوشی ها تحت نظر آن اسم ها برای ما ظهور می کنند و همگی آنها مندک در دو اسم الرحمن الرحیم هستند و دسته دوم اسم های جلالیه که تمام نقمت ها و ناخوشی ها و عذاب ها تحت حیطه آن اسم ها در عالم برای ما ظهور می کنند.البته خود اسم های جلالیه هم که برای عذاب به کار می روند تحت نظر اسم های جمالیه که مندک در الرحمن الرحیم هستند کار می کنند و قصدشان این است که به وسیله عذاب و رنج، انسان را تطهیر کنند تا انسان لایق رسیدن به اسمای جمالیه بشود.

نکته آخر اینکه همانطور که در عالم اسمای حسنی طبق عبارت قرآنی ” بسم الله الرحمن الرحیم ” ابتدا اسم های جمالیه ظهور می کنند در عالم خارجی هم که سایه و تجلی اسمای حسنی است ابتدا مظاهر رحمت خداوند آفریده می شود و درد و رنج و اندوه و غم و غصه به طفیلی رحمت خداوند و تحت سلطه آن و به دلیل پاره ای کژ اندیشی و کژ رفتاری ما مخلوقات رخ می دهد و اصالتی ندارد.

رحمت ها و آسایش هایی که در عرصه آفرینش مشاهده می شود سایه دو اسم الرحمن الرحیم است چون در مصباح های پیشین دانستیم که هر مرتبه از وجود در مرتبه قبل از خودش مندک و فانی می گردد و مرتبه بالاتر نیز در مرتبه پایین تر به طور تفصیلی ظهور می کند.

بخوانید ::   - فص عزیری
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *