– لولاک لما خلقت الافلاک

لولاک لما خلقت الافلاک

لولاک لما خلقت الافلاک

در این مصباح به توضیح مفهوم حدیث قدسی “لولاک لما خلقت الافلاک ” می پردازیم که در آن خداوند خطاب به پیامبر(ص)می فرماید اگر تو نبودی کائنات را نمی آفریدم.

اولین مخلوقی که در علم حق تعالی ظهور می کند همان عین ثابت انسان کامل است که خلیفه و تجلی اسم اعظم”الله”است و پس از آن اسم”الله”با ظهور در حقیقت عین ثابت انسان کامل دست به آفرینش صورت علمی سایر مخلوقاتی می زند که هر کدام مظاهر یکی از اسمای حسنای جزئی او می باشند.

پس سایر مخلوقات، هر کدام از رشحات و تجلیات عین ثابت انسان کامل هستند و این معنی دقیق حدیث ” لولاک لما خلقت الافلاک ” است یعنی اگر حقیقت انسان کامل نبود هیچ مخلوقی آفریده نمی شد نه در علم خداوند و نه در عالم خارجی.

صورت علمی انسان کامل هر چند کمالات خودش را در تمامی مخلوقات کثیر متجلی می کند ولی امکان ندارد که در یک مخلوق غیر از خودش همه کمالات خویش را به نمایش بگذارد.پس او در صورت جمعیه و حقیقت خودش برای هیچ کس دیگری غیر از خودش ظهور نخواهد کرد و این هرگز به معنای بخل و عدم فیض رسانی او نیست بلکه به دلیل عدم ظرفیت سایر مخلوقات برای دریافت فیض از او می باشد چرا که هیچ آینه ای مثل خود او صیقلی و شفاف نیست تا بتواند همه کمالاتی که در عین ثابت انسان کامل است را گرفته و در خودش منعکس کند.بنابراین هر کس به اندازه ظرفیت خویش از او بهره می برد.

عین ثابت محمدیه یا همان صورت علمی انسان کامل به دلیل صیقلی بودن آینه ذاتش و خالص بودن ضمیر پاکش این قابلیت را یافته است که از اسم جامع”الله”یعنی بزرگترین اسم خداوند بهره ببرد و سپس فیوضات آن اسم جامع را به مخلوقات جزئی برساند که هر کدام مظهر یکی از اسمای جزئی حق تعالی می باشند و در گستره قلمرو صورت علمی انسان کامل پدیدار می شوند پس او واسطه فیض رسانی به مخلوقات دیگر است.

در نتیجه اگر عین ثابت محمدیه(ص)نبود هیچ مخلوقی در علم حق تعالی خلق نمی شد و به تبع آن هیچ مخلوقی هم در عالم خارجی آفریده نمی شد و این می تواند معنی دقیق این حدیث قدسی باشد که:

لولاک لما خلقت الافلاک

یعنی اگر تو نبودی عالم را نمی آفریدم.

بخوانید ::   - توحید صیرورت
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *