– مراتب اسماء الله

مراتب اسماء الله

مراتب اسماء الله

امام خمینی(قدس سره)در این مصباح به نقل سخن یکی از عرفای معاصر به نام قاضی سعید قمی درباره مراتب اسماء الله می پردازند.

قاضی شریف سعید قمی(رضوان الله علیه) در کتاب بوارق ملکوتیه اشاره می فرمایند:

نزد اهل الله واضح است که “الله” جامع تمامی اسم های دیگر است و همه آنها را در بردارد؛ به این معنی که اسم های دیگر بقیه اسم ها را در برندارند البته قبول داریم که همه اسم ها در اسم های دیگر حضور دارند منتها در این بین نکته ای است و آن اینکه مراتب اسماء الله بر اساس ظهور آنها دارای درجات و رتبه های متفاوت می باشند:

برخی از آنها به منزله سدنه و رعایا برای اسمای بالاتر هستند و زیرمجموعه اسمای بالاتر می باشند.

برخی دیگر به منزله ارباب و روساء می باشند که ضمن اینکه خودشان زیر مجموعه اسمای جامع تر از خود هستند، اسمای جزئی تر از خود را هم در برگرفته اند.

اما در مراتب اسماء الله دسته ای دیگر از اسمای حسنی، مَلَک و سلطان هستند و “الله” در این دسته آخری قرار دارد چون پادشاه بقیه اسماء الله است.

البته در بحث مراتب اسماء الله باید توجه داشت که چون وجود یک حقیقت بسیط است در همه اسمای خود می باشد؛پس اگر ذات او در همه اسماء است به طفیلی آن ذات اسم های دیگر او نیز در بقیه اسم ها حضور دارند هرچند ظهور ندارند پس مراتب اسماء الله فقط بر پایه ظهور اسماء در فلان مرتبه شکل می گیرد نه بر پایه حضور آنها.

خب دانستیم که مراتبی را که قاضی سعید قمی (رضوان الله علیه) در دسته بندی اسمای حسنی ذکر فرمودند فقط مربوط به ظهور آنهاست که منجر به گروه بندی اسماء می شود وگرنه به دلیل بساطت وجود همه آن در همه آن حضور دارد.

در پایان به چند مورد از مثال های قرآنی درباره مراتب اسماء الله اشاره می کنیم:

ان الله غفور رحیم

عبارت قرآنی فوق اشاره می کند که تعینی به نام”الله” در زیرمجموعه خودش دو تعین دیگر به اسم  “غفور” و “رحیم” را هم ظهور می دهد که مثل بقیه اسمای جمالیه تحت اشراف اسم “الله” هستند و مندک در آن اسم اعظم می باشند و چون از ظهورات آن هستند جدای از او نمی باشند پس طبق نص قرآن خودِ اسم”الله” است که در مراتب بعدی”غفور” و “رحیم” هم هست. پس عبارت قرآنی”ان الله غفور رحیم” بر پایه قاعده تکوینی مراتب اسماء الله بیان شده است.

ان الله عزیز ذوانتقام

عبارت قرآنی فوق هم اشاره دارد که تعینی از وجود لایتناهی به اسم “الله” در زیر مجموعه خودش به صورت دو تعین دیگر ظهور می کند که یکی عزتمندی و شکست ناپذیری است و دیگری انتقام گیرنده است. این دو اسم مثل سایر اسمای جلالیه که مربوط به ظهورات غضب “الله” می باشند در اسم اعظم”الله” مندک هستند چون از ظهورات همان اسم اعظم هستند و به دلیل اینکه از “الله” جدا نمی باشند در عبارت قرآنی ذکر شده خودِ اسم”الله” به عنوان”عزیز” و “ذوانتقام” هم معرفی شده است که البته بر پایه قاعده مراتب اسماء الله این دو اسم در مراتب پس از اسم”الله” و تحت اشراف او ظهور می کنند.

بر همین روال خواننده محترم می تواند با مطالعه قرآن کریم به مثال های بیشتری در رابطه با قاعده مراتب اسماء الله دست یابد.

بخوانید ::   - مطلع هفتم
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *