– مصباح سیزدهم

سریان وجود در عوالم

سریان وجود در عوالم

در این مصباح به دو مثال پیرامون کیفیت سریان وجود در عوالم پرداخته می شود.

ابتدا این نکته بیان می شود که خلیفه هویت غیبیه یا به بیان دیگر واسطه بین هویت غیبیه و اسم” الله “آنطور که در ذات خود است خود را برای هیچ کس ظاهر نمی کند ولی خودش را در مرتبه ای پایین تر در آینه های اسماء و صفات وجود لایتناهی ظهور می دهد.

هر کدام از اسمای حسنای وجود هم فقط به اندازه ظرفیتی که دارند آن واسطه و خلیفه هویت غیبیه را در خود منعکس می کنند.آن خلیفه همانند نفس انسان که در تمام قوای انسان جاری و ساری است، در همه اسماء و صفات وجود جریان دارد و خود را به نمایش می گذارد و با همه هست ولی از همه فراتر است و در هیچ کدام از اسم های وجود خود را به طور کامل و آنچنان که در ذات خودش می باشد،نشان نمی دهد. در عین حال هیچ کدام از صفات و اسمای حسنای وجود از او خالی نیست بلکه هرچه دارند از او دارند.

امام خمینی(قدس سره)می فرمایند حقیقت این نزول و سریانی که خلیفه هویت غیبیه در تک تک اسمای حسنی و صفات علیای وجود دارد را هیچ کس جز اولیاء کاملین و عرفای شامخین نمی داند.

سپس امام(ره)به دو مثال برای نزدیک شدن فهم این مطلب به ذهن که چگونه خلیفه هویت غیبیه در تمامی اسماء حضور دارد و در عین حال هیچ کدام از آنها نیست اشاره می فرمایند:

اولین مثال مربوط به سریان وجود در تمامی ماهیت های امکانی و آسمان ها و زمین است که در عین اینکه وجود در تک تک ماهیات حضور دارد و اصلا ماهیات برای خودشان هیچ ندارند و هر چه هست وجود است ولی در عین حال وجود صفات هیچ کدام از ماهیت ها را ندارد و از تمام آنها منزه است.

دومین مثال هم مربوط به قوای نفس ناطقه انسان است که نفس انسان در تمام قوای انسان حضور دارد به نحوی که قوای انسان بدون حضور نفس او دیگر نمی توانند به کاری که قبلا انجام می دادند،ادامه دهند، پس هرچه دارند از نفس دارند ولی در عین حال نفس انسان در هیچ کدام از آنها محدود نمی شود و ذات او از تمام قوایش فراتر است.

در آخر این مصباح امام خمینی(قدس سره)مخاطب خود را به شناخت نفس ناطقه خود سفارش می کنند و آن را کلید همه خزانه ها و پرنورترین چراغ راه معرفی می کنند چرا که اگر به سریان نفس ناطقه خودمان در تمام قوای ادراکی خود پی ببریم می توانیم تا حدودی به سریان وجود لایتناهی در عوالم نیز پی ببریم.

امام خمینی(قدس سره)با این جمله از پیامبر اکرم(ص)مصباح سیزدهم را خاتمه می دهند که :

من عرف نفسه عرف ربه:هر کس خود را شناخت پروردگارش را هم شناخته است.

دو مثالی که ذکر شد حکم یک قاعده را برای سریان وجود در عوالم دارد و در تمامی مراتب وجودی یعنی حتی مرتبه ای که هنوز نفس ناطقه و نیز ماهیات ظهور نکرده اند هم جریان دارند مثلا هنگامی که خلیفه هویت غیبیه بخواهد در اسماء و صفات خودش را نشان دهد.

بخوانید ::   - توحید اسمای حسنی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *