– مصباح پنجاه و دوم

اولین مرتبه نبوت

اولین مرتبه نبوت

اولین مرتبه نبوت در عالم اسماء حسنی مطابق همان عالم رخ می دهد یعنی اسم اعظم”الله”کمالات نهفته در مرتبه احدیت ذاتی را در مرتبه واحدیت منعکس می کند و بدین وسیله از مرتبه احدیت ذاتی به مرتبه واحدیت خبر رسانی می کند و این یعنی همان نبوتی که سایر نبوت هایی که در مراتب بعدی وجود پیش می آید سایه و تجلی آن است.

در نتیجه اسم”الله”اولین خبر رسانی و نبوت را در وجود لایتناهی از مرتبه احدیت به مرتبه واحدیت انجام می دهد، منتها بر اسم”الله”عنوان”نبی”اطلاق نمی شود چون در شریعت چنین چیزی وارد نشده است. پس اولین مرتبه نبوت را اسم “الله” به عهده دارد.

بقیه نبوت هایی که در مراتب بعدی وجودی رخ می دهد سایه اولین مرتبه نبوت است که اسم ” الله ” انجام می دهد.

پس از اولین مرتبه نبوت سایه اسم ” الله ” یعنی حقیقت پیامبر(ص) در علم خداوند با نبوت تکوینی خودش از فیض وجودی به بقیه ماهیات خبررسانی می کند و در مرتبه بعدی هم سایه حقیقت علمی پیامبر(ص) یعنی عقل اول در جهان آفرینش از تجلی خداوند به سایر مخلوقات خبررسانی می کند.

مطالب فوق مربوط به نبوت تکوینی بود اما در عالم ما انسان ها نیز شخص پیامبر(ص) با بیان معارف آسمانی به بقیه انسان ها خبررسانی می کنند.

پس نبوت تشریعی پیامبر(ص) در بین ما انسان ها سایه نبوت تکوینی عقل اول در میان مخلوقات است و همان نبوت تکوینی عقل اول هم سایه نبوتِ حقیقت پیامبر(ص) در علم خداست که آن نیز سایه نبوتی است که اسم ” الله ” انجام می دهد.

اولین مرتبه نبوت یعنی همان خبررسانی اسم ” الله ” به سایر اسمای حسنی ریشه و سرّ تمام نبوت هایی است که در مراتب بعدی وجودی رخ می دهد و بقیه مراتب نبوت چه در علم خداوند و چه در عالم تکوینی و در عالم تشریعی همگی سایه و رشحه همان نبوت اسم ” الله ” می باشند.

بخوانید ::   - مطلع یکم
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *