– مصباح پنجاه و ششم

امام خمینی(ره)به ایرادی که در کلام نقل شده از عبد الرزاق کاشانی(ره) در مصباح قبل بود اشاره می فرمایند:
نبوتی که مبنی بر خبر دادن روح اعظم(=عقل اول)به مراتب پایین تر ذکر شد نبوت اصلی نیست چون دانستیم که نبوت حقیقی و اصلی در عالم اسماء و صفات رخ می دهد و آن نبوتی که عبد الرزاق کاشانی(ره)اشاره کردند در واقع سایه و تجلی نبوتی است که در عالم اسماء و صفات رخ می دهد.
به بیان دیگر نبوتی را که امام خمینی(قدس سره)بیان فرمودند ریشه و اصل نبوتی است که عبد الرزاق کاشانی(ره)بیان کردند.
در مصباح های گذشته دانستیم که نبوت حقیقی همان خبر دادن اسم"الله"از کمالات مرتبه غیبیه به سایر اسماء می باشد.
اما وقتی کسی اصل نبوت را از مرتبه ای پایین تر از عالم اسماء یعنی روح اعظم یا عقل اول بداند به ناچار بایستی معتقد شود که خلافت و ولایت هم از همان مرتبه روح اعظم یا عقل اول شروع می شود، چرا که دانستیم نبوت و ولایت و خلافت همراه هم هستند.
چنین شخصی از این مطلب غافل مانده است که نبوتی که آن را اصل سایر نبوت ها پنداشته است در واقع سایه و تجلی نبوتی است که در عالم اسماء و صفات می باشد.
نکته دیگر اینکه خبر دادن روح اعظم از ذات احدیت حق تعالی به سایر مخلوقاتی که در حیطه او می باشند، تبیین همان معیت و همراهی بدون واسطه حق تعالی با همه مخلوقات است:

و هو معکم اینما کنتم

توضیح اینکه هویت مطلقه وجود با همه کس و همه چیز همراه است ولی هر کدام از مخلوقات فقط به اندازه ماهیت خودشان با خداوند همراه هستند و نه بیشتر.
وجود یک همراهی با واسطه با تمامی کائنات دارد که با ظهور اسباب و علل در پیدایش هر مخلوقی نمود می کند ولی وجود خداوند همراهی دیگری نیز با کائنات دارد که بدون واسطه اسباب و علل لحاظ می شود چون تمام آن سبب ها و علت ها در وجود لایتناهی مندک و فانی می گردند و او خودش مستقیما با فلان مخلوق ارتباط می گیرد و همراهی می کند.از آنجایی که این همراهی در حیطه روح اعظم یا همان عقل اول رخ می دهد خودِ روح اعظم همانند یک نبی آن را برای سایر مخلوقاتی که در قلمرو خود دارد تبیین می کند.
امام خمینی(ره)در پایان این مصباح اشاره می فرمایند که نبوت پیامبر اکرم(ص)در مرتبه علم خداوند برای سایر اعیان ثابته ظهور نبوت اسم اعظم"الله"برای سایر اسماء است و نبوت ایشان(ص)در عالم دنیا هم ظهور نبوت ایشان(ص)در علم خداوند برای سایر اعیان ثابته است.

بخوانید ::   - فص ادریسی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *