– مطلع نهم

قسیم النار و الجنه

قسیم النار و الجنه

در این مطلع به شرح حدیث ” قسیم النار و الجنه ” درباره امام علی(ع) می پردازیم که بیان می کند عذاب و پاداش خدا از طریق عقل اول به مخلوقات جزئی می رسد.

در اصول کافی از قول امام باقر(ع)می خوانیم:

لمّا خلق اللّه العقل-قال له أقبل فأقبل-ثمّ‌ قال له أدبر فأدبر فقال و عزّتی و جلالی-ما خلقت خلقا أحسن منک-إیّاک آمر و إیّاک أنهى-و إیّاک أثیب و إیّاک أعاقب
وقتی خداوند عقل را آفرید به او گفت رو کن پس او رو کرد سپس گفت برگرد پس او برگشت خداوند فرمود به عزت و جلالم که خلقی نیکوتر از تو نیافریدم به تو امر می کنم و تو را نهی می کنم و به تو پاداش می دهم و به تو عقاب می دهم.

عقل اول چون جامع همه مخلوقات است پس هدایت و نور را از خداوند گرفته و آن را به بقیه کائنات که در حیطه او هستند، می رساند پس پیوسته یک رو به سوی خداوند دارد که فیض را از خداوند می گیرد و روی دیگر او به سوی عوالم وجودی است که فیض را به مخلوقات می رساند.در واقع عقل اول یا همان حقیقت محمدیه، واسطه فیض میان خداوند و مخلوقات است و امر و نهی خداوند از طریق او به مخلوقات می رسد و نیز ثواب و عقاب خداوند هم به واسطه او نصیب مخلوقات می شود و از طریق او به بقیه می رسد. پس همانطور که در حدیث اشاره شد پیوسته یک رو به سمت مبدا فیض می کند و پس از آن بر می گردد و یک رو هم به سمت مخلوقات می کند تا فیض گرفته شده خداوند را به آنها برساند. البته این رفت و برگشت از نوع زمانی نیست و صرفا برای نزدیک شدن مطلب به ذهن ما این طرز بیان به کار گرفته می شود(یاد آور می شویم که زمان به آن معنایی که در ذهن خودمان می شناسیم فقط مربوط به همین دنیای کنونی می باشد که در پایین ترین رتبه وجودی قرار گرفته است یعنی اسفل سافلین است).

اما مولا علی(ع)به عنوان بزرگمردی که حقیقت نورانی ایشان در مرتبه عقل اول از جهان آفرینش قرار دارد، در روایات به عنوان”قسیم النار و الجنه“معرفی شده اند که نشان می دهد که ایشان به عنوان واسطه فیض تعیین می کنند که چه کسی به پاداش خداوند برسد و چه کسی گرفتار عذاب الهی بشود در واقع پاداش و عذاب الهی از طریق حقیقت امام علی(ع)به دیگران می رسد.

در مطلع پیشین توضیح دادیم که عقل اول نسبت به همه کائنات احاطه دارد و چگونگی احاطه قیومی آن مخلوق جامع نیز بیان شد، حال می گوییم که بر اساس همان احاطه عقل اول نسبت به کائنات فیض حق تعالی از طریق عقل اول به مخلوقات جزئی می رسد و این سرّ روایت ” قسیم النار و الجنه ” می باشد یعنی امام علی(ع) که در مرتبه عقل اول هستند، اهل دوزخ و اهل بهشت را مشخص می کنند چون واسطه فیض رسانی به مخلوقات هستند و عذاب یا پاداش خداوند از طریق ایشان به بقیه می رسد.

بخوانید ::   - نکته
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *