– مطلع هفتم

ملک عظیم

ملک عظیم

عقل اول یا مشیت مطلقه یا حقیقت محمدیه یا هر اسم دیگری که بر آن بگذاریم مخلوقی است که بیشترین وسعت را دارد و ملک عظیم متعلق به اوست.

عقل اول با تنزل در سایر مراتب خلقت عوالم بعدی آفرینش را ظهور می دهد و خودش با همه آنها همراه است بدون آنکه ذاتش تغییری کند ولی در هر کدام از مخلوقات فقط برخی از اوصاف خود را ظهور می دهد هر چند دانستیم حقیقت آن به طور کامل در همه کائنات و عوالم خلقت حاضر است.

پس عالم ملکوت یکی از ظهورات آن است و نیز عالم ناسوت یا دنیا هم ظهور دیگری از آن است و اینها همه از لشگریان او هستند که عقل اول می تواند به اذن حق تعالی در تمام آنها دخل و تصرف کند و آنها مطیع محض او هستند و امکان تخلف و سرپیچی از دستور او را ندارند چرا که دستور تکوینی قابل تمرد نیست.

حقیقت عقل اول وقتی در عالم ما انسان ها ظهور کند در صورت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) متجلی می شود که دستور تشریعی می دهند. البته بر خلاف دستور تکوینی، دستور تشریعی توسط انسان ها قابل سرپیچی است ولی از آنجاییکه عقل اول و مشیت مطلقه خداوند در اهل بیت(ع) متجلی شده است سرپیچی از آنان هیچ فرقی با سرپیچی از خداوند ندارد. به حدیث زیر از امام باقر(ع) که در تفسیر نور الثقلین ذیل آیه۵۴ از سوره نساء نقل شده است، توجه بفرمایید:

الْمُلْکُ‌ الْعَظِیمُ‌ أَنْ‌ جَعَلَ‌ فِیهِمْ‌ أَئِمَّهً‌ مَنْ‌ أَطَاعَهُمْ‌ أَطَاعَ‌ اللَّهَ‌ وَ مَنْ‌ عَصَاهُمْ‌ عَصَى اللَّهَ‌ فَهُوَ الْمُلْکُ‌ الْعَظِیمُ‌.

یعنی همینکه اطاعت از اهل بیت(ع) همان اطاعت از خداست و سرپیچی از آنان همان سرپیچی از خداست این واقعیت ملک عظیم نام دارد.

دلیل این مطلب این است که اهل بیت(ع) فانی در مرتبه عقل اول می باشند پس اسم ” الله ” در آنان بیشترین تجلی را دارد پس اطاعت از آنها عینا همان اطاعت از ” الله ” است نه اینکه صرفا به منزله اطاعت از ” الله ” باشد و سرپیچی از آنها هم عینا همان سرپیچی از ” الله ” خواهد بود نه اینکه صرفا به منزله سرپیچی از ” الله ” باشد.

اما حقیقت اهل بیت(ع) یعنی همان عقل اول وقتی بخواهد کمالات خود و افعال خود را به صورت تفصیلی ظاهر سازد عوالم خلقت را تحت اشراف خود متجلی می کند پس به تمام آنها احاطه دارد چون همه عوالم آفرینش ظهورات او هستند.

تمام عوالم آفرینش و مخلوقات جهان امکان نیازمند فیض عقل اول می باشند و نسبت به کمالات او غبطه می خورند؛ البته عقل اول وقتی در عالم ما انسان ها نیز به صورت انسان کامل ظهور می کند بقیه نسبت به جایگاه او حسادت می ورزند چون از تمام انسان ها والاتر است. امام رضا(ع) ذیل آیه ۵۴ از سوره نساء که در ابتدای نوشتار ذکر شد، می فرمایند:

نحن المحسودون

ما مورد حسد هستیم.

آیه۵۴ سوره نساء  بیان می کرد:

آیا به مردمان حقیقی(=اهل بیت) حسادت می ورزند؟ ما به خاندان ابراهیم کتاب و حکم و نبوت دادیم و ملک عظیم به آنان بخشیدیم.

اجمال بحث اینکه حسادت نسبت به کمالات اهل بیت(ع) را می توان سایه غبطه خوردن مخلوقات نسبت به مقام عقل اول در نظر گرفت و نیز ملک عظیم که طبق آن اطاعت از اهل بیت(ع) را همان اطاعت از خداوند معرفی کرده است به این دلیل است که خداوند در عقل اول بیشترین ظهور را متجلی کرده است.

بخوانید ::   نور شانزدهم
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *