نور هفدهم

ایمان به نبوت

ایمان به نبوت

در این بخش ایمان به نبوت تکوینی را در سلسله مراتب خلقت شرح می دهیم و پیرامون چگونگی آن کنکاش می کنیم.همچنین پذیرش و عدم پذیرش نبوت توسط کائنات توضیح داده می شود.

گفتیم که پس از اینکا در عالم اسماء و صفات کار خبر رسانی را اسم “الله” انجام می دهد در مرتبه بعدی یعنی در عالم علمِ خداوند کار نبوت را عین ثابت انسان کامل انجام می داد و در مرتبه عالم خارجی هم این کار را حقیقت محمدیه(ص)یا همان عقل اول انجام می دهد.

اما اولین کسانی که تحت اشراف عقل اول در ایمان به نبوت حقیقت محمدیه(ص)و ولایت او بر سایر کائنات پیشی می گیرند، ساکنان عالم جبروت و فرشتگان و عقول مفارقه هستند که به سان قلم هایی مراتب پایین تر خلقت را می نگارند.

ایمان به نبوت حقیقت محمدیه(ص)از ساکنان عالم جبروت آغاز شده و پس از آن نوبت به ساکنان عالم ملکوت می رسد و سپس نوبت به ساکنان عالم ناسوت و دنیا می رسد که پایین ترین عوالم است.

از آنجاییکه این ایمان آوردن یک حقیقت تکوینی است در تمام عوالم ذکر شده این کار بدون سرپیچی انجام می گیرد و حتی فرض عدم پذیرش آن هم نیست چرا که نبوت تکوینی یعنی خبررسانی از وجود خداوند و اگر بپنداریم کسی از قبول نبوت تکوینی سر زده است یعنی از پذیرش تجلی وجود خداوند در ماهیت خودش امتناع کرده است پس معدوم می شود.در نتیجه همه کائنات فیض خداوند را از حقیقت محمدیه(ص)دریافت می کنند و هیچ سرپیچی در این کار فرض ندارد.

روی همین حساب هم تمامی کائنات ایمان به نبوت تکوینی حقیقت محمدیه(ص) دارند و آن را شهود می کنند و به تعبیر امام خمینی(قدس سره)این یکی از معانی عرضه کردن ولایت معصومان(ع)بر همه مخلوقات عالم است.لذا همانطور که در روایات ما وارد شده است حیوانات وحشی و درنده مثل شیر نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هیچ آزاری نمی رساندند که این نتیجه همین شناخت عمومی کائنات نسبت به آن ذوات نورانی است. در واقع همه مخلوقات شهود می کنند که فیض وجودی را دم به دم از انسان کامل دریافت می کنند.

نکته ای که هست در انسان به دلیل مغلطه های نفس ناطقه و حجاب های نفسانی آن، هرچند این شناخت عمومی در ذات همه انسان ها هست ولی هشیار شدن به آن با از میان برداشتن حجاب ها و پرده ها رخ می دهد که انبیاء و اولیاء(ع)این کار را با ابزار انذار و بشارت و نیز استدلال منطقی انجام می دهند که برخی از انسان ها آن را پذیرفته و برخی هم از قبول آن سر باز می زنند.اما به هر حال چه بپذیریم و چه نپذیریم این شناخت تکوینی مثل همه کائنات در جان ما انسان ها هم نهادینه شده است.

اما اگر بخواهیم سلسله مراتب وجودی را به سمت لایه های درونی آن و مراتب بالایی پیش برویم باید گفت که ساکنان عالم ناسوت و دنیا نبوت و ولایت حقیقت محمدیه(ص)را در مرتبه ملکوت مشاهده می کنند و ساکنان ملکوت هم آن حقیقت را در آینه جبروت مشاهده می کنند.

پس ایمان به نبوت تکوینی برای ساکنان عالم ناسوت در آینه عالم ملکوت رخ می دهد و برای ساکنان عالم ملکوت در آینه عالم جبروت رخ می دهد و صد البته عقل اول بر همه این عوالم احاطه و اشراف دارد هر چند نبوت تکوینی خودش را برای ساکنان هر مرتبه از وجود در مرتبه بالایی به نمایش می گذارد.

اما خودِ عقل اول یا حقیقت محمدیه(ص) هم مستقلا از خودش کمالی ندارد تا کسی به آن ایمان بیاورد یا نیاورد پس با نگاه دقیق تر می توان گفت از آنجاییکه هر چه که در حقیقت محمدیه(ص)است از تجلی اسم”الله”است پس همه کائنات در حال مشاهده ولایت خداوند هستند که از طریق حقیقت محمدیه(ص)به آنان می رسد چون حقیقت محمدیه(ص)تمامی کائنات را در بر گرفته است.امام خمینی(قدس سره)این توضیح را یکی از معانی این حدیث نبوی می دانند:

آدم و من دونه تحت لوائی

یعنی حضرت آدم(ع)و پس از او همه تحت اشراف من هستند.

اما پذیرش عمومی کائنات نسبت به تصدیق حقیقت محمدیه(ص)که ذکر شد مربوط به اصل وجودی بود که در آنان متجلی شده است که گفتیم اگر این پذیرش را نداشتند اصلا آفریده نمی شدند.البته در برخی روایات هم استنکاف و عدم قبول برخی از مخلوقات نسبت به این حقیقت ذکر شده است.امام خمینی(قدس سره)آن دسته از روایات را مربوط به اصل وجود نمی دانند بلکه مربوط به کمال وجود می دانند که برخی از مخلوقات عالم به دلیل تنگنای ظرفیت ماهیت خود، استعداد پذیرش فیض وجودی بیشتر را نداشته اند.پس اصل وجود را همه پذیرفته اند ولی کمال وجود را فقط برخی از آنها قبول کرده اند.

برای توضیح بیشتر به آیه ای از سوره رعد اشاره می کنیم:

و لله یسجد من فی السماوات و الارض طوعا و کرها و ظلالهم بالغدو و الآصال

 

بخوانید ::   نور سوم

اینکه سجده برخی با کراهت دانسته شده است مربوط به اخلاص و صفای آن مخلوق در برابر حق تعالی است که بستگی به استعداد و شفافیت ماهیت او دارد پس منظور کیفیت سجده و نحوه فانی شدن آن مخلوق است وگرنه اصل سجده همگانی است چرا که تمام آسمان ها و زمین طبق نص قرآن لشگریان خداوند هستند و چون از لحاظ تکوینی اینچنین اند پس اصلا فرض ندارد که سجده نکنند و مطیع خداوند نباشند(البته سجده هر کدام از کائنات مخصوص خود اوست و با سجده تشریعی که ما مسلمانان در نماز انجام می دهیم تفاوت دارد).

پس اصل سجده تکوینی مخلوقات برای وجود لایتناهی یک قاعده جهان شمول است ولی کیفیت آن برای هر مخلوقی با مخلوق دیگر فرق دارد و برخی این کار را با طوع و رغبتِ تکوینی و برخی دیگر با کراهتِ تکوینی انجام می دهند.

بر همین قیاس اصل ایمان به نبوت و ولایت و خلافت تکوینی حقیقت محمدیه(ص) در همه آسمان ها و زمین و سرتاسر کائنات سریان و جریان دارد و همه مخلوقات اصل آن را پذیرفته اند هرچند کیفیت پذیرش مخلوقات با هم فرق دارد و برخی بهره بیشتری از آن برده اند.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *